کارت بازرگانی چه مزایایی دارد

کارت بازرگانی را می توان به عنوان اجازه نامه ای مطرح کرد که به تجار و بازرگانان ایرانی امکان فعالیتهای بازرگانی در سطوح بین المللی و برون مرزی را میدهد.

با توجه به اینکه کشور به سرعت در حال رشد می باشد بی شک به جهت تغذیه و رفع نیازهای خود به منظور رشد  سریعتر ناچار به دریافت کالاها یا خدماتی در سطح بین المللی می باشد و از طرفی در راستای امر خصوصی سازی انجام چنین اقداماتی و رفع نیازهایی از این دست بر عهده بخش خصوصی می باشد.

مهم ترین اقدام در این راستا دریافت کارت بازرگانی می باشد که برای افراد حقیقی و حقوقی قابل اقدام و دریافت می باشد. افرادی که کارت بازرگانی دریافت می نمایند از مزایایی همچون امکان واردات و صادرات انواع کالاهایی که البته بایستی از لحاظ قوانین گمرکی مجاز باشد، ثبت سفارشات مختلف و داد و ستد کالا از مناطق آزاد مختلف کشور و مبادرت به امر حق العمکاری، بهره برداری از دانش تجار خارجی ، امکان ثبت علائم تجاری لاتین برخوردار می شوند.

کارت های بازرگانی با اعتبار یکساله و پنج ساله صادر میگردند و لازم است تا پس از گذشت یکسال از تاریخ صدور آن ها نسبت به تمدید کارت بازرگانی اقدام گردد.

یکی از اولین اقداماتی که متقاضیان دریافت کارت بازرگانی بایستی انجام دهند عملیات ثبت نام در دفاتر تجارتی می باشد این اقدام هم اکنون از طریق سامانه سازمان ثبت شرکتها انجام شده و فرم های مربوطه شامل اظهارنامه و گواهی پلمب دفاتر پس از تکمیل با ارائه به کارشناس مربوطه تایید میگردد سپس همراه با سایر مدارک به اتاق بازرگانی تحویل داده می شود.

یکی دیگر از شروطی که در حال حاضر جهت دریافت کارت بازرگانی مقرر گردیده است داشتن حساب جاری حداقل یکساله برای شخص متقاضی می باشد که در صورت عدم رعایت این شرط بایستی از بندهای تکمیل و جایگزین استفاده گردد.

لازم به ذکر است کارت بازرگانی حقوقی، به نام شرکت صادر میگردد و نام مدیرعامل بر روی کارت درج میگردد؛ لذا ارائه مدارک شناسایی و تحصیلی از مدیرعامل از موارد الزامی جهت دریافت کارت بازرگانی حقوقی می باشد.

افرادی که دارای سوء پیشینه کیفری باشند از دریافت کارت بازرگانی محروم خواهد بود. همچنین یکی دیگر از پیش نیازهای دریافت کارت بازرگانی، تشکیل پرونده مالیاتی و اخذ کد اقتصادی می باشد که بایستی از طریق حوزه مالیاتی مربوطه انجام گردد.

مسلم است که شخص تاجر یا بازرگان بایستی محل مناسبی را جهت انجام امور مربوط در اختیار داشته باشد که ارائه مدارک مربوطه به اتاق بازرگانی لازم می باشد.

اما سوالی که مطرح می شود این است که آیا افرادی هستند که از دریافت کارت بازرگانی معاف باشند؟

در پاسخ باید گفت که چند دسته از افراد به موجب قانون  از دریافت کارت بازرگانی معاف شده اند و می توانند بدون ارائه کارت بازرگانی اقدام به داد و ستد کالا نمایند که البته حجم این داد و ستد دارای محدودیت می باشد.

از جمله افرادی که مشمول قوانین فوق می شوند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ملوانان ایرانی که در سواحل بین کشورمان ایران و کشورهای دیگر و در شناورها مشغول رفت و آمد هستند.
شرکت های تعاونی که در نقاط مرزنشین وجود دارند.
پیله وران
افراد ایرانی که با داشتن کارنامه شغلی از وزارت کار و کشورهای خارجی مشغول کار باشند.
در صورتیکه کالاهای صادراتی به منظور فروش نباشند که تشخیص این امر به عهده گمرک می باشد.

با ثبت اظهارنامه در سامانه یکپارچه هوشمند کارت بازرگانی و ارسال مدارک مورد نیاز از طریق سامانه ، مراتب به رؤیت کارشناس مربوطه در اتاق بازرگانی رسیده و در صورت هرگونه نقص، از طریق سیستم اطلاع رسانی می گردد که بایستی سریعاً نسبت به رفع آن اقدام گردد. پس از رفع تمام نواقص و با دریافت پیغام تایید کارشناس اتاق بازرگانی، متقاضی بایستی پس از گذراندن کلاسهای آموزشی با همراه داشتن مدارک مورد نیاز جهت انجام امور نهایی دریافت کارت بازرگانی به محل اتاق بازرگانی مراجعه نماید.

لازم به ذکر است که در مواردی که کارت به صورت حقوقی درخواست شده باشد ارائه مدارک ثبتی شخص حقوقی که به تایید سازمان ثبت شرکتها رسیده باشد الزامی بوده و چنانچه پس از دریافت کارت بازرگانی تغییری در آن شخصیت حقوقی ایجاد گردد بایستی به اتاق بازرگانی اطلاع داده شود.

 

 

درباره ی ndkjfir508

مطلب پیشنهادی

شرایط و مدارک ثبت شرکت پرورش زنبور عسل

زنبور عسل یکی از پر فایده ترین مخلوقات خداوند است که دارای فواید بسیاری می …